Vinohrady Burgundska v dĺžke 150 kilometrov ideálne využívajú klimatické a geografické podmienky s výnimočným umiestnením na križovatke mediteránnych, kontinentálnych a oceánskych vplyvov, takmer v strede Francúzska. Burgundsko je kolískou svetovo preslávených veľkých vín.
Rozsiahle vinice, zložené z veľkých regiónov v celkovej rozlohe 28.715 hektárov, ktoré predstavujú 3% celkovej vinárskej plochy. Vinice sa tiahnu od severu na juh. Na severe je to Chablis a Grand Auxerrois, Châtillonnais v strede Côte de Nuits a Hautes Côtes de Nuits, Côte de Beaune a Hautes Côtes de Beaune, Côte Chalonnaise a Couchois a na juhu oblasť Mâconnais.
O osobitom charaktere vína rozhodujú spolu s pôdou (terroir) tuhé zimy a teplé letá. Na rozdiel od Bordeaux, v Burgundsku vlastní najlepšie vinohrady stále rastúci počet drobných majiteľov, ktorí dorábajú malé množstvá často veľkolepých a neobyčajných červených i bielych vín.
Burgundsko sa delí do deviatich geografických oblastí. Severnú hranicu tvorí Chablis a Auxerre v departmente Yonne. Asi 40 km východne je malá vinohradnícka oblasť Châtillonais, ktorá už patrí k departmentu Côte d´Or. Asi 100 km juhovýchodne od Chablis začína už samotným Côte d´Or (9300 ha) jadro Burgundska. Takmer všetky Grand a Premier Cru Burgundska sa nachádzajú na tomto asi 50 km dlhom vinohradníckom území, ktoré sa tiahne od severu smerom na juh. Jeho severná časť Côte de Nuits prináša komplexné Pinot-Noir vína a takmer žiadne biele. Zo susednej Côte de Beaune vychádzajú Pinot-Noir vína, ktoré sú už o voľačo pevnejšie a robustnejšie. Veľké vína sú z odrody Chardonnay, s príchuťou ovocia a minerálov, čo im dodáva jedinečnosť. V pozadí obcí Côte d´Or sa rozprestiera zóna Hautes Côtes. Podľa geografickej polohy sa vína odtiaľ nazývajú Hautes Côtes de Nuits alebo Hautes Côtes de Beaune. Vo všeobecnosti sú o niečo ľahšie a majú predovšetkým tvrdšiu štruktúru než vína z nižších polôh. Južný koniec Côte de Beaune tvorí hranicu s departmentom Saône-et-Loire (10300 ha).Tu sa začína Côte de Chalonnaise, ktorej vína - biele aj červené - sú mimoriadne výhodnou alternatívou vín z Côte d´Or. Síce tu nie sú žiadne Grand Cru, zato však pozoruhodné Premier Cru vína dokumentujú nároky regiónu. Kuriozitou v znamení Aligoté je miesto Bouzeron. Malý región, západne od Côte Chalonnaise – Couchois – prináša predovšetkým jednoduché vína.. Niekoľko km východne začína Mâconnais so svojím príjemným Chardonnay. Nadpriemerne charakteristické exempláre pochádzajú z obce Pouilly-Fuissé a jej okolia. Mâconnais na juhu plynulo prechádza do departmentu Rhône a tým do zóny Beaujolais.
Vinice sa v Burgundsku rozdeľujú do štyroch označení podľa pôvodu:
Appellations régionales/Regionálne apelácie
Bežné Bourgogne, Bourgogne Grand Ordinaire a Bourgogne Passe-Tout-Grains pochádzajú z celej oblasti. O niečo lepšie Burgundské pochádza z určitej vymedzenej časti, napr. Côtes de Nuits, Côtes de Beaune.
53 appellations communales – apelácie podľa katastra jednej alebo viacerých obcí
Tieto vína nesú názov obce, napr. Chablis, Nuits-Saint-Georges, Vosne-Romanée alebo Vougeot.
561 appellations premiers crus – apelácie premiers cru
Vína môžu k povinne uvádzanému názvu obce pridať aj názov vinice (climat). Tieto vinice majú takú kvalitu, že im bol pridelený prívlastok premier cru. (Napr.: Chablis 1er Cru Montmains, Chambolle-Musigny Amoureuses, Puligny-Montrachet Folatieres, Beaune Clos des Mouches).
32 grands crus – apelácie grand cru
Stáročiami udržiavanou kvalitou si tieto vinice získali veľký ohlas. Niekedy sa na etikete uspokoja tieto vína s názvom vinice. (Napr.: Chablis Grand Cru Vaudésir, Echezeaux, Charmes-Chambertin, Clos de Vougeot, Bonnes Mares, Romanée Saint-Vivant, Corton, Montrachet).
Pinot noir (Rulandské modré – odroda s malinovou príchuťou, používa sa do významných burgundských vín, náročná na pestovanie)
Chardonnay (najobľúbenejšia biela odroda, na rozdiel od Pinot noir nenáročná na pestovanie, s vyššími výnosmi)
Gamay (modrá odroda)
Aligoté (kyslejšie biele hrozno, produkuje sa z neho najmä Crémant a obľúbený „Kir“- zmes bieleho vína a likéru z čiernych ríbezlí).
4000 ha, nachádza sa v departmente Yonne. Svahy orientované na juhozápad.
Pôda - kimeridžská a portlandská krieda, mráz je tu stálou hrozbou.
Základné odrody - Chardonnay
Ľahké, svieže víno s ovocnou chuťou a arómou sa pije mladé. Plne sa vyvinie až po troch rokoch, má zlatistý odtieň s nádychom do zelena a arómu grapefruitu a koriandru.
V súčasnosti sa pod označením Chablis predáva veľa mdlých bielych burgundských vín, podrývajúcich apelačné zákony. Odporúča sa obrátiť pozornosť na vína so silnou vôňou a chuťou z vinohradov grand cru, obrátených na juh a západ.
Chablis Grand Cru – víno, ktoré môže byť staré až 10 rokov, vzácne, nesmierne suché a vyvážené.
1300 ha, v najlepších polohách sa vinári koncentrujú na dva typy vína s výrazným profilom:
Irancy (125 ha, na kimeridžskej kriede) - červené plné, jemne parfumované, niekedy dosť trieslovinové víno, vyrába sa tiež ako rosé.
Sauvignon de Saint-Bris (103 ha) – iskrivé suché vína s bylinkovou a dymovou príchuťou, zaradené pod VDQS.
Svahy orientované na juh až severovýchod.
Pôda - spodnú vrstvu tvorí pieskový vápenec, pokrytý kriedovou sutinou spolu s vápenným ílom.
V oblasti Côte de Nuits prevažuje hlavne červená farba vína.
Apelácie-komunálne AOC:
Côte de Nuits-Villages, Marsannay, Fixin, Gevrey-Chambertin, Morey-Saint-Denis, Chambolle-Musigny, Vougeot, Vosne Romanée (149 ha), 15 premier cru, výlučne červené, výrazne korenisté, vyvážené, elegantné vína, nechajte odležať aspoň 7-8 rokov.
Nuits-Saint-Georges
Grand Cru:
Chambertin Grand Cru, Chambertin Clos de Bèze, Chapelle-Chambertin, Charmes-Chambertin, Mazoyères-Chambertin, Griotte-Chambertin, Latricières-Chambertin Grand Cru, Clos Saint-Denis, Clos de la Roche, Clos des
Lambrays, Clos de Tart, Bonnes-Mares, Musigny, Clos de Vougeot, Échezeaux, Richebourg, Romanée conti (najdrahšie grand cru na 1,8 ha pozemku, súčasť svetoznámej Domaine de la Romanée Conti, známej aj pod iniciálami DRC, patrí sem aj la Tâche), Romanée-Saint-Vivant, La Grande Rue (s nedávnym označením pôvodu z r. 1991, harmonické, elegantné vína)
La Tâche (5,6 ha) môže patriť medzi najminerálnejšie burgundské.
Mazis-Chambertin (8,4 ha) a Ruchottes-Chambertin (3,3 ha) majú oheň a štruktúru, vyvíjajú sa k vyváženému buketu.
Romanée-Saint-Vivant (9,27 ha) komplexné, silné a šarmantné vína.
La Romanée – intenzívne tmavo rubínovo červené, jemné a elegantné vína.
Svahy orientované na východ, klíma vyváženejšie než u Côte de Nuits.
Pôda - vápencová základová s pazúrikovou, ílovou a vápenitou ornicou.
Základné odrody - Pinot Noir, Chardonnay
Najväčšie vína tejto oblasti sú Chardonnay. Pinot-Noir vína sú nimi (neprávom) trocha zatienené.
Apelácie - Komunálne AOC:
Côte de Beaune-Villages, Ladoix, Pernand-Vergelesses, Aloxe-Corton, Savigny-Lès-Beaune, Chorey-Lès-Beaune, Beaune, Côte de Beaune, Pommard (vína dedinky Pommard sú údajne ako tamojší kostol - pevné, hranaté a pri prvom dojme neponúknu príliš veľa, no v zrelom stave je Pommard rovnako kvalitný ako vína z Volnay alebo Beaune), Volnay, Monthélie, Saint-Romain, Auxey-Duresses, Meursault, Blagny, Puligny-Montrachet, Chassagne-Montrachet, Saint-Aubin, Santenay, Maranges
Grand Cru:
Corton, Corton-Charlemagne, Montrachet, Chevalier-Montrachet, Bâtard-Montrachet, Bienvenues-Bâtard-Montrachet, Criots-Bâtard-Montrachet
Najlepšie svahy, chránené pred najsilnejšími mrazmi a krupobitím.
Základné odrody - Pinot Noir, Chardonnay
Počas posledných desiatich rokov si Côte Chalonnaise vybudovalo renomé jednej z najlepších oblastí produkujúcich kvalitné vína.
Apelácie:
Bourgogne Côte Chalonnaise, Bouzeron Aligoté (61 ha na obzvlášť chudobných pôdach, jediné komunálne AOC pre Aligoté), Givry, Mercurey, Montagny (všetky doteraz využívané polohy sú Premier Cru, 100% Chardonnay obľúbený predovšetkým v Anglicku), Rully
Odrody Chardonnay a Pinot Noir sú ideálne pre prípravu Crémant de Bourgogne – veľmi dobré víno, ktorého sa tu produkuje veľké množstvo.
Podnebie podobné ako v Mercurey, avšak s vyššou pravdepodobnosťou výskytu búrok.
Pôda - vrchná vrstva z kamenia a naplaveniny, alebo ílu a ílovitého piesku.
Dorábajú sa tu obrovské množstvá bieleho vína (3x toľko ako celý zvyšok Burgundska) odrody Chardonnay. Sú ľahké, suché a cenovo pomerne dostupné. Predávajú sa pod označením appellations contrôllée Mâcon a Mâcon-Villages. Červené tvorí štvrtinu z celkovej výroby podoblasti, je ľahké, ovocné, pripravuje sa z odrody Pinot noir alebo Gamay.
Apelácie:
Mâcon/Pinot-Chardonnay Mâcon, Mâcon Supérieur, Mâcon Villages resp. Mâcon s názvom obce, St-Véran, Puilly-Vinzelles (Chardonnay s orechovo-maslovou arómou), Viré-Clessé (prvýkrát zavedená predajom ročníka 1999).
BEAUJOLAIS
(v praxi sem spadá aj Beaujolais-Villages a Côteaux du Lyonnais)
Hoci Beaujolais patrí z hľadiska členenia vinárskych oblastí k Burgundsku, má svoju vlastnú identitu, podporovanú aktívnymi reklamnými kampaňami.
Najjužnejší okres Burgundska, department Rhône.
Pôda na báze žuly a bridlice.
Základné odrody - Gamay, z neho sa robí ružové, ale hlavne červené víno. Len na asi 2% viníc je vysadený Chardonnay, z ktorého sa robí pomerne vzácne biele Beaujolais.
V dôsledku pôdnych pomerov sa Beaujolais zatriedilo do troch apelačných stupňov:
AOC Beaujolais a Beaujolais Supérieur
AOC Beaujolais-Villages
AOC Cru du Beaujolais
05h00 Odchod autobusu z Bratislavy cez Rakúsko a Nemecko do Nuits St.Georges –Clos Badan ( 1190 km, cca 12 hodín cesty)
12h30 Obed po ceste
13h00 Pokračovanie v ceste do Nuits St.Georges – poskytnutie informácií o Burgundsku a programe cesty
20h00 Príchod do Nuits St.Georges na ubytovanie v Clos Badan
20h30 Večera v reštaurácii Chez Vincent – regionálna kuchyňa
08h00 Raňajky
09h00 Prehliadka Nuits St.Georges
09h30 Návšteva a prehliadka s degustáciou u vinára René Tardyho v Nuits Saint Georges
11h00 Odchod na návštevu syrárne Gaugry v Brochone
11h30 Degustácia syrov v Gaugry
12h30 Clos Vougeot, krátka prehliadka
13h00 Piknik vo vinohradoch s výhľadom
14h00 Návšteva a degustácia vo Vosne Romanée – Raillard
16h00 Krátka prehliadka vinohradov Vosne Romanée
17h00 Návrat na hotel
18h45 Odchod do mesta Nuits Saint Georges na prehliadku
19h00 Prehliadka centra mesta
19h30 Večera v reštaurácii Au caveau Nuiton– regionálna kuchyňa
07h00 Raňajky
07h45 Odchod do Podoblasti Chablis (150 km)
09h30 Prehliadka a degustácia vo vinárstve Domaine Gilbert Picq et fils v Chiché
11h00 Degustácia La chablisienne Chablis
12h00 Prehliadka historického mesta Chablis a Auxerre - piknikový obed
14h30 Prehliadka vinárstva a degustácia Bailly Lapierre
16h30 Návšteva a degustácia vo vinárstve Camu freres Vezaley,
19h30 Návrat na ubytovanie
20h00 Večera v reštaurácii Chez Vincent – regionálna kuchyňa
08h00 Raňajky
08h30 Návšteva ranného trhu v Beaune
09h30 Cave du couvent des Cordeliers – degustácia vín v peknom prostredí kláštora
11h00 Chateau de Pommard prehliadka a degustácia burgundskej vinárskej inštitúcie
12h00 Auxey-Duresse obed v rámci dňa Otvorených pivníc (podľa kalendára podujatí)
13h00 Degustácia vybraných vinárskych podnikov v rámci dňa otvorených pivníc
17h30 Odchod z Auxey-Duresse
18h00 Návrat na hotel
19h30 Večera v Reštaurácii Alambic Nuits Saint Georges
08h00 Raňajky
08h30 Odchod z ubytovania – cesta na Slovensko cca 1190 km do Bratislavy cca 12 hodín cesty.
12h30 Obed v motoreste po ceste
19h00 Večera v motoreste po ceste
23h30 Bratislava - predpokladaný príchod
Záväznú cenovú ponuku Vám zašleme po spresnení počtu osôb, spôsobu dopravy, typu ubytovanie a stravovania.
Kontakt: +421905403788 , e-mail: augera@augera.sk